Hey, you're not logged in - Log in

NOMINATED, SHORTLISTED & WINNERS! 1839 Awards

No ratings yet. Log in to rate.

Another successful evening for the student led teaching awards for 2018! Congratulations again to everyone nominated, shortlisted and the winnners. 

 

The results for each category are in!

Winners

 

Most Helpful Feedback

Rebecca Collins, Geography and International Development

Most Inspiring Lecturer

Neil Pickles, Biological Sciences

 

Most Innovative Lecturer

Connie Hancock, Business and Finance

 

Outstanding PAT/Professional Mentor

David Acquaye, Business and Finance

 

Outstanding Postgraduate Supervisor

Denise Meakin, Department Centre for Work Related Studies

 

Outstanding Academic Support Staff

Jasmine Stanley-Ahmed, Medical School

 

Outstanding Non-Academic Support Staff

Sam Moss-McCleave, Student Futures

 

StAR/Postgraduate Rep of the Year

Reece Cushing, Geography

 

Special Recognition

Jake Edwards, Sport and Active Lifestyle

 

CSU Choice Award

The Porters

 

Shortlisted

Outstanding Postgraduate Supervisor

Elyse Ireland, Chester Medical School

Emma Wilson, Chester Medical School

Phillip Wood, Biological sciences
Frances Atherton, Faculty of Education and Children’s Services

 

StAR/Postgraduate Rep of the Year

Lawson Odere, Biomedical Science
Tabitha Cook, Politics

Rebecca Biddiscombe, Midwifery

 

Most Inspiring Lecturer

Gareth Jones, Biological Sciences

Julie Holland, Health and Social Care
Ralph Ferneyhough, Computer Science

Matt Garrett, Law

 

Outstanding PAT/Professional Mentor

Annie Scudds, Psychology
Una Meehan, Education
Vicky Evans, Business and Management

Astrid Schepman, Psychology

 

Most Helpful Feedback

Jeremy Phillips, Psychology
Keith Chandler, Business & Finance
Matt Garrett, Law
Mike Parsons, Institute of Policing

 

Most Innovative Lecturer

Candida Darling-Adams, Learning in the Wider World

Ralph Ferneyhough, Games Development
Richard Hill, Institute of Policing
Una Meehan, Education and Children’s Services

 

Outstanding Academic Support Staff

Amy Gatland, Business and Finance
Chris Bebbington, Art and Design

Kate Peters, Biological Sciences
Shirley Bowers, Midwifery, Child and Reproductive Health

 

Outstanding Non-Academic Support Staff

Catrina Keenan, Student Futures
Jack Mason, Marketing and Recruitment
James Wallace, Residential Services & Chaplaincy
Maria Skinner, Residential Life

 

Special Recognition

Brian Roberts, Computer Science

Martin Evans, Geography and International Development
Matt Garrett, Law
Richard Hill, Institute of Policing

 

 

Nominated

Outstanding Postgraduate Supervisor

Jonathan Cliffe, Warrington Hospital (C23)

 

Most Inspiring Lecturer

Andrea Todd, Law

Andrew Miles, Geography and International Development

Barry Taylor, History and Archaeology

Bob Meakin, CMDA

Brad Kennedy, Psychology

Brian Desmond, Drama

Brian Roberts, Cyber Security

Caroline Pudney, Archaeology

Caroline Pudney, Archaeology

Chris Hull, Modern Languages

Clea Wright, Psychology

Connie Hancock, Business & Finance

David Acquaye, Business

David Harry, History & Archaeology

Dean McShane, Health and Social Care

Dean McShane, Health and Social Care

Debbie Ravenscroft, Early Childhood Studies

Emma Rees, English Literature

Emma Roberts, Law

Frank Herman, English

Graham Atkin, English

Heather MacDonald, Education and Childhood Studies

Helen Clayfield, Accounting and Finance

Helen Cottrell, Education

Helen West, English

Holly White, Social and Political Science

Ian Mcdowall, Biology

Ian Shotton, Business

Janine Carroll, Psychology

Jason Powell, Criminology

Julie Holland, Health and Social Care

Julie Marshall, Marketing

Kara Critchell, History

Keith Chandler, Business and Management

Kevin Hochard, Psychology

Krista McLennan, Biological Sciences

Lee Beever, Computer Science

Lottie Hosie, Animal Behaviour

Mandy Urquhart, Psychology

Marco Favretto, Biological Sciences

Matt Geary, Biological Sciences

Mike Pumford, Media

Morn Capper, Archaeology and History

Neil Pickles, Life Sciences

Nerise Johnson, Business and Management

Paul Flanagan, English

Paul Taylor, Social and Political Science

Rebecca Andrew, History & Archaeology

Rebecca Hall, Health and Social Care

Richard Hill, Institute of Policing

Robert Coleman, Biochemistry

Sally Bamber, Education

Sam Chadwick, History

Sara Elin Roberts, History

Sean Baker, Health and Social Care

Servel Miller, Geography and International Development

Simon Price, Institute of Policing

Tim Brown, MTEM

Tom Butler, Clinical Sciences and Nutrition

Tony Ward, Business

Tracy Piper-Wright, Photography

Valerie Ebrahimi, Health

Vicky Evans, Business School

 

Outstanding PAT/Professional Mentor

Anna Clayfield, Languages

Ato Erzan-Essien, Journalism

Bobby Manesh, Mechanical Engineering

Candida Darling-Adams, International

Clare Hickman, History and Archaeology

Connie Hancock, Business School

Denise Meakin, Centre for Work Related Studies

Eileen Pollard, English

Hannah Heath, Psychology

Heather Macdonald, Childhood Studies

Heather Macdonald, Education and Children’s Services

Heidi Spring-Jones, Modern Languages

Helen Cottrell, Education

Howard Williams, History and Archaeology

Ian Pritchard, Sports and Exercise Science

Jamie Highton, Sports and Exercise Science

Jane Bulkeley, Childhood Studies

Jane Martin, Marketing

Janine Carroll, Psychology

Jason Clare, Sports

Jez Philips, Psychology

Julie Kirkham, Psychology

Juliet Leadbeater, Biology

Karen Cregan, Business

Kate Julian, Chemical Engineering

Kate McCarthy, Law

Keith Chandler, Business

Kevin Hochard, Psychology

Krista McLennan, Biological Sciences

Lee Beever, Computer Science

Linda O’Neill, Psychology

Maeve Marmion, Marketing

Mandy Urquhart, Psychology

Martin Evans, Geography and International Development

Matt Geary, Biological Sciences

Michael Huggins, Law

Mike Parsons, Policing

Miriam Davies, Nursing

Neil Pickles, Biology

Ralph Ferneyhough, Games Development

Rebecca Collins, Geography and International Development

Richard Hill, Institute of Policing

Sarah Evans, Drama

Simon Price, Institute of Policing

Stephen Johnson, Chester Business School

Suzy Twist, Sports and Exercises

Tim Brown, Marketing, Events and Tourism

Tony Bithell, Business and Finance

 

Most Helpful Feedback

Connor Pell, Psychology

Darren Poole, History

Janine Carroll, Psychology

Joe Rigby, Social & Political Science

Lisa Conway, Business and Management

Maeve Marmion, Tourism

Maria Skinner, Residential Life

Martin Evans, Geography

Orla Flannery, Clinical Sciences

Robert Scott, Institute of Policing

Simon Winter, Interior Design

 

Most Innovative Lecturer

Andrea Todd, Law

Graham Atkin, English

John Morrow, Law

Kevin Hochard, Psychology

Lisa Conway, Business

Matt Garrett, Law

Nerise Johnson, Business

Paul McKie, CMDA

Wendy Dossett, Theology and Religious Studies

 

Outstanding Academic Support Staff

Brad Kennedy, Psychology

Dale Chandler, Psychology

Heather Macdonald, Education and Childhood Studies

Lynne Connolly, Art & Design

Neil Pickles, Biological Sciences

 

Outstanding Non-Academic Support Staff

Colleen Lee, Chester Medical School

Gemma Evans, Psychology

Jess Jones, Clatterbridge

Kate Peters, Biology

Kirsty Convery-Hill, Sports

Les Scott, LIS

Louisa Wilson, Business School

Louise Fedrick, Counselling Staff

Penny Davies, Domestic Services

Sally West, Humanities

Sam Moss-McCleave, Student Futures

Steve Allen, Media

The Porters

 

Special Recognition

Astrid Schepman, Psychology

Candida Darling-Adams, Learning in the Wider World

Chris Lightfoot, Chester Students’ Union

Connie Hancock, Business and Finance

Daniel Baldock, Biological Sciences

David Acquaye. Business and Finance

David Metcalfe, Institute of Policing

Eileen Pollard, English Literature

Hannah Heath, Psychology

Helen Clayfield, Business and Finance

Ian McDowall, Biological Sciences

Jack Appleby, Student

Krista McLennan, Biological Sciences

Lynne Kennedy, Clinical Sciences

Matt Geary, Bioloigical Sciences

Matt Palmer, SportsScience

Nerise Johnson, Business

Sarah Carden, Residential Life

Val Gant, Social Work

White’s Staff, Catering

 

All those nominated will receive an emailed certificate in the next few weeks.

Comments

No comments have been made. Please log in to comment.